Výhody a nevýhody života na volné noze

Když přecházíte z práce na freelance, většinou se v článcích nebo videích od zkušenějších lidí dozvíte, že byste měli mít v bance peníze alespoň na 3-6 měsíců života bez práce. Já sám jsem to tak samozřejmě NE-udělal … měl jsem v bance peníze tak na půlměsíc…  V jeden moment jsem byl pak asi -30 tis. Kč. To může zdát někomu jako titěrný dluh, ale tehdy to pro mě bez výhledu stabilní práce byl hodně nepříjemný pocit. Upřímně jsem první 2-3 měsíce moc nespal a moje zubařka mi řekla, že mám ze stresu skřípáním na zubech vybroušené plošky. 🙂

Dneska bych chtěl tedy popsat výhody a nevýhody práce na volné noze ze svého pohledu. Je to pro mě ohlédnutí po cca 5 letech na částečném nebo plném freelance režimu. Co vás tedy čeká a nemine:

Zodpovědnost vs Svoboda

Každý z vašich zaměstnaných přátel vám asi bude tvrdit, že je fajn, že máte svobodu makat kdy chcete a pro koho chcete. Vstávat pozdě, vzít si volný den apod. To je samozřejmě hlavně ze začátku hodně iluzorní… máte taky svobodu třeba nic za celý měsíc nevydělat, makat do desíti do večera a přes víkendy za titěrné peníze. Makat na projektech, které vás štvou, protože nic jiného zrovna není. Máte tu svobodu dělat chyby, kde vás žádný šéf nebo firma nepodrží. S tím se ale váže taky odpovědnost a já chápu odpovědnost víc a víc jako pozitivní věc. Máte odpovědnost za komunikaci s klientem, takže se naučíte časem bavit o penězích bez emocí. Můžete jednat přímo s šéfem nějaké firmy jako rovný s rovným a moc vás to nerozhodí. Máte odpovědnost vůči klientům, že i když jste nemocní a je vám špatně, stejně musíte práci nějak doručit. Že když se něco kazí, tak se nemůžete prostě “nechat vyhodit” a docvakne to za vás někdo jiný. Paradoxně mi více potíží dělala a dělá ta svoboda… myslím, že ze začátku hodně z nás neví, co s ní. Když si berete to volno, tak z toho máte špatný pocit 🙂. Trvá vám dlouuuuuuho nastavit si správnou denní rutinu. Na startu berete ze strachu všechny zakázky, co vám přijdou pod ruku a pak vás dost z nich štve. Nicméně se to časem víc a víc srovnává…

Finance/OSVČ a podnikání

Jak už jsem psal, jako freelancer máte svobodu vydělávat kolik chcete. Nemáte nad sebou žádného šéfa, ke kterému si musíte po 2 měsících hecování jít říct o 5% nárůst platu. Klidně můžete  zvednout ceny o 100% a není nikdo, kdo by vám to zakázal … ale většinou ani schválil, stvrdil, podpořil vás. A to je ta druhá strana mince … Nemáte žádný strop, ale ani dno … takže můžete jít úplně v pohodě na nulu. Vlastně do minusu, protože musíte platit nějak sociální a zdravotní pojištění. Ve firmě vás asi nevyrazí za to, že 1-2 měsíce neděláte úplně perfektní práci, když je vám špatně, nebo prostě máte špatné období. A pokaždé vám přijde stejná částka na účet, to ale na volné noze neplatí. Budete muset taky zmáknout něco málo o osobních financích, plánování, daních, fakturacích apod. Z mého pohledu nic extra složitého, je to prostě admin a nutné zlo, ale příliš času a energie to nebere :). Mnohem více energie pak zabírá spíše cenotvorba a vyjednávání s klienty.

Parta lidí kolem vás.

Ve firmě dostanete jako benefit většinou instatní partu kolegů. Někdy máte štěstí a budou z nich kamarádi, někdy máte smůlu a budete je nesnášet. Ale minimálně na ně můžete nadávat s přáteli v hospodě. Případně nadávat solidárně na tu bandu tupců ze sousedního oddělení, protože to vaše je samozřejmě totálně lepší... 😄 Ale jako freelancer pracujete v dost oborech poměrně sami. Já třeba jako grafik kolem sebe teď doma nikoho nemám. Někdy to má i výhody (třeba když je Covid lockdown a vy nepřijdete o práci jako jiní, nebo o celý business jako v gastro průmyslu). Ale může vás to taky solidně deptat. Můžete to řešit třeba sportem. Proto já hrozně rád učím ještě navíc jiu jitsu, nebo alespoň téměř každý den trénuju (pokud zase není ten Covid lockdown zrovna 😞). Případně holt "musíte" do coworkingu… což je i můj plán v následujících měsících. Osobně myslím, že jsem potřebu lidské společnosti kolem sebe za poslední rok a půl dost podceňoval a můžete sice vydělávat v klídku od počítače vedle své postele, ale štěstí vám to úplně nepřinese.

Na volné noze dále narazíte na 3 prdele* dalších problémů a výzev od nutnosti mít tedy alespoň nějakou finanční gramotnost, naučit se vyjednávat, být mentálně v pohodě apod. Ale výše uvedené tři oblasti považuji za ty hlavní, které vás na začátku smetou. Pokud vás přechod na freelance teprve čeká, vřele doporučuji pořídit knihu “Na volné noze” od Roberta Vlacha. Nemusíte jí přečíst určitě celou od první do poslední stránky dříve, než se na freelance vydáte, ale poslouží jako dobrá listovací příručka pro těžké chvíle. Nebo když chcete svoje podnikání někam posunout.


(pozn. autora: "3 prdele" je poměrně standardní freelancerská měrná jednotka… vydá přibližně za jeden “mega kotel” nebo jeden “šílenej hafec")